Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences JITKANITKA - Blog - SHIBORI
Jdi na obsah Jdi na menu
 

3. 8. 2020

SHIBORI

 

p8200338small.jpgJak jsem tak listovala Švadlenkami, padla mi do oka deka s názvem Kámen a voda ze Švadlenky číslo 17 věnované Japonským vzorům.
Je šita z ručně batikovaných látek a látek barvených technikou shibori. Postupně jsem si vyzkoušela všechny základní techniky shibori a využila je jako panely do deky, plus jsem si koupila i jeden originální panel se známým japonským motivem od malíře Hokusai. Shibori látky jsem doplnila ručne barvenými látkami v modré a hnědé barvě (reaktivní barvy). Nakonec jsem celý top proquiltovala a střídala modré, hnědé a průhledné nitě. Mám tento quilt velmi ráda.
Jednotlivé postupy na SHIBORI byly potom publikovány v číslech 17- 24. Technika shibori mě velmi zaujala a tak jsem začala hledat všechny dostupné informace. Jsou skoro nedostupné pokud neumíte japonsky. Tak jsem si nakonec objednala knihu a DVD, kde se klasické shibori prezentuje. Je to tajemný svět, kdy jednotlivé oblasti Japonska používají jednu techniku a tu se učí dívky už od malička k naprosté dokonalosti. Mě se velmi líbila technika ze Švadlenky 23, kde se pomocí háku vážou malá kolečka a pomocí nich se tvoří vzory.
s27.a-.jpg

s28.jpg

Problém nastal, kde sehnat hák. Ten se dal koupit pouze v Japonsku. Moje kamarádka napsala svoji přítelkyni do Japonska dotaz kde by se dal tento hák objednat a místo odpovědi do měsíce přišel hák. Moje radost byla nesmírná a tak jsem do Japonska na oplátku poslala quilt motýl.

img_3817smal.jpgPaní potom psala, že si ho dala pod sklo. Za několik let bylo v oblasti, kde žije zemětřesení, ale paní psala, že se rozbilo sklo, ale quilt přežil a měla velkou radost.

Japonské Shibori je úžasné a v podstatě v Evropě a Americe se používají jednoduché nebo zjednodušené techniky. Já mohu říci, že jsem nakoukla do tajů shibori, ale ani zdaleka nejsem ani na prvním stupínku k jeho zvládnutí. Nicméně i mé amatérské pokusy mi dělají radost a ráda z těchto látek šiji.