O Vánocích jsem začala přemýšlet o quitlovaných polštářcích na téma relaxační omalovánky, které mám ráda pro jejich laskavou a uklidňující krásu. Jelikož miluji quiltování a ruční batiky rozhodla jsem se vše spojit v jednom projektu. Nechtěla jsem jenom obkreslovat vzory z omalovánky, vyquiltova černě obrysy a vyplnit barevně. Proto jsem použila pouze kostru vzoru a místo pastelek jsem použila quiltovací vzory.  Velkou roli hraje použití barev nití v kombinaci s batikou. Jednotlivé polštáře kombinují různou barvu batiky a nitě a velkou roli ve výsledném dojmu z polštářku hraje kromě vzoru i kontrast mezi batikou a barvou nitě.
Tento projekt s podrobným popisem byl publikován ve Švadlence číslo 61.
SOVA
U sovy jsem volila jako podklad  světle růžovou batiku s jemnou kresbou. Sova byla quiltována tmavě růžovou melírovanou nití a pozadí světle růžovou melírovanou nití. Výsledný dojem je poměrně dobře kontrastní obrázek.

 

 

 

 

 

 

KRAB
U kraba jsem naopak  jako podklad  volila tmavě modročernou batiku téměř bez kresby.  Na quitlování obrázku kraba byla použita velmi kontrastní melírovaná niť a pozadí bylo quiltováno jedno barevnou tmavě modrou nití. Výsledný dojem je velmi kontrastní obrázek.
MOŘSKÝ KONÍK
Při quiltování mořského koníka jsem trochu experimentovala s výraznější kresbou batiky a volila modro hnědou batiku. I pro quiltování koníka jsem volila modro hnědou melírovanou niť. Na pozadí jsem tentokrát použila čistě bílou níť, abych trochu pozadí zesvětlila. Výsledný dojem je obrázek bez výrazného kontrastu a koník tak trochu splývá s pozadím. Ono je to tak i v přírodě, kde se mořští koníci skrývají v chaluhách a těžko se mezi nimi hledají.

HLAVA KONĚ

U tohoto polštářku jsem opravdu experimentovala. Na horčicovou batiku bez výrazné kresby jsem quiltovala světle šedou hlavu koně. Pozadí jsem quitlovala jednodarevnou horčicovou nití. Vyhled obrázku je velmi jemný jakoby krajkový a nevýrazný.

Z toho je jasné, že nejenom vzor, ale i kombinace barev výrazně ovlivní celkový vzhled našeho quiltu. Proto je volba barvy nitě u quitlování velmi důležitá. Ne vždy ale stačí položit nit na quilt a odhadnout výsledek. To je vidět i z polštářku hlavy koně, kde jsem si myslela, že výsledek bude více kontrastní.